PAKMEDICA Fuarı, Türkiye’nin Ticaret Hacmini Pakistan’da İkiye Katlayacak

Türkiye’den 43 medikal firmanın katılımyla Pakistan Lahore şehrinde yapılan PAKMEDICA fuarını başbakan Şahbaz Şerif açtı. TBMM Van Milletvekili Burhan Kayatürk, çok sayıda bürokrat ve medikal sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu, başarıyla tamamlandı.

Türkiye-Pakistan Arasında Üst Düzey İşbirliği Görüşmelerine Sahne Olan Pakmedica Fuarı, Türkiye’nin Ticaret Hacmini İkiye Katlayacak.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Pakistan Pencap Eyaleti Hükümeti himayelerinde gerçekleşen PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu, Türkiye ve Pakistan arasında üst düzey ticari işbirliklerine sahne oldu. Yapılan anlaşmalar ve B2B görüşmeleri neticesi bir yıllık kısa vadede 425.000.000 USD ihracat potansiyeli oluştu. Türkiye’nin 15 yılda başardığı Sağlıkta Dönüşüm Programını Pakistan’da 3 yılda başarma hedefine odaklanan Pakistan Pencap Sağlık Otoritelerinin ifadelerine göre 3-5 yıllık vadede Türkiye ile halen yıllık 600.000.000 USD olan ticaret hacmi katlanarak artacak.

PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve TBMM Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün katılımı ile 28-30 tarihleri arasında, Pakistan Lahore International Expo Center’da yapıldı. Etkinlikte Pakistan ile Türkiye arasında işbirliğini hedefleyen böyle bir organizasyonda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkiye ile sağlık alanında yapmış oldukları çalışmalara ilişkin “Türkiye ile sağlık alanında işbirliği süreçlerimiz başladı ve güçlenerek devam edecek. Sağlıkta yeniden yapılanma sürecinde Türkiye, gerek hastanelerimiz, gerek hastane sağlık personelimizin eğitimi olsun her türlü aşamada bizlerle birlikte oldu. Bundan sonra da Pakistan Türkiye işbirliğini ve kardeşliğini çok daha değerli noktalara getirecek olan ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

PAKMEDICA Fuarında yer alan Türk firmaları, Pakistan’ın sağlıkta dönüşüm sürecini başarmasında aktif rol üstlenecek
Pakistan’ın sağlıkta dönüşüm hareketinde Türkiye’nin tüm deneyimlerini paylaşacağını ve geleceğe yönelik projelerde yanında olacağını ifade eden TBMM Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise “Pakistan Pencap Eyaletinin tüm vatandaşlarına sunduğu ‘genele yayılmış’, ‘kaliteli’ ve ‘sürdürülebilir’ bir sağlık hizmeti hedeflerine ulaşmasında Türkiye’nin ve Türk firmaların büyük ölçüde katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından fuarın ilk günü Pakistan-Türkiye arasında sağlık işbirliği fırsatları ile başarılı bir örnek olarak Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm süreci konuşuldu. Üç gün süren etkinlikte Pakistanlı üst düzey sağlık yöneticileri ile bire-bir iş görüşmeleri yapıldı. Hemen hemen tüm katılımcı firmalar muhataplarıyla sağlam işbirliği bağlantıları kurdular.

Katılımcı firmalar son derece memnun ayrıldılar
Tüm medya, açık hava reklamları ve tören geçitleriyle güçlü bir Türkiye rüzgarının hissedildiği Pencap’ta Türk delegasyon en üst düzeyde ağırlandı. Sağlık Turizminde İşbirliği, Medikal Endüstrisinde Yatırım ve iş Fırsatları, Sağlık Yatırımlarında PPP Modelinin Pakistana Adaptasyonu, Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri, Pakistan’da Sağlıkta Dönüşüm Projesinde Kritik Adımlar ile Kozmetik ve Kişisel Sağlık Ürünleri Pazarı etkinlik boyunca gündemin öne çıkan konuları oldu. İlk gününden itibaren beklenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşan PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumunda Türk stantları ürünleri ve sunumları ile de göz doldurdu. Türk firma yetkilileri beklentilerinin üzerinde başarılı geçtiğini ifade ettikleri fuardan memnun ayrıldılar.

PAKMEDICA’da Türk Delegasyonu ile işbirliği görüşmeleri yapıldı
PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumunun ikinci günü Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Türk medikal, kozmetik üreticileri ve sağlık hizmet firmalarından oluşan Türk Delegasyonu ile özel bir toplantı ile bir araya geldi. Türkiye ve Pakistan arasında, sağlık alanındaki ticari işbirlikleri konuşuldu. Toplantıda ayrıca HAVELSAN ve Sisoft, Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladı.

X