HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımı ile yapıldı

HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımı ile başarıyla tamamlandı.
T. C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ABD işbirliği ile düzenlenen HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı; 3000’i aşkın yurtdışı ve yurtiçi ziyaretçi, 32 ülkeden 215 üst düzey devlet protokolü ve bilişim uzmanı ve 72 firmanın katılımı sağladığı başarılı bir organizasyon olarak öne çıktı.
Türkiye’de ve dünyada sağlık bilişimi ve teknolojilerinin geleceğinin konuşulduğu, Türkiye ve bölge ülkeler sağlık liderlerini buluşturan HIMSS’19 Eurasia, T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III ve konuk ülke Sağlık Bakanları ve Bakanlık yetkililerinin katılımı ile gerçekleşti.
HIMSS’19 Eurasia’da Güney Afrika Sağlık Bakanı Dr. Zwelini Mkhize, Moritanya Sağlık Bakanı Dr. Mohamed Ndedhirou Hamed, Kuzey Kıbrıs Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Cibuti Sağlık Bakanı Mohamed Warsawa Dirieh, Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek Cholponbaev ve Namibya Sağlık Bakanı Dr. Kalumbi Shangula’nın yer aldı. ABD, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Cibuti, Danimarka, Dubai, Endonezya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Hırvatistan, İngiltere, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Küba, Libya, Moritanya, Namibya, Norveç, Özbekistan, Polonya, Singapur, Tunus ve Ürdün olmak üzere 32 ülkeden bakanlık düzeyinde katılım gerçekleşti.
HIMSS’19 Eurasia’da Başarıları ile Türkiye’nin göğsünü kabartan dijital hastanelere ödülleri verildi. HIMSS EMRAM 7 seviyesinde 3 hastanesi ile Avrupa liderliğini pekiştiren Türkiye, seviye 6 ve 7 olmak üzere toplam 177 hastanesi ile Amerika’dan sonra dünyada en fazla dijital hastanesi ile gündemdeki yerini korudu.

HIMSS’19 Eurasia, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımı ile gerçekleşti
HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’nın açılışı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve konuk ülke Sağlık Bakanlarının katılımı ile açıldı. Etkinliğin açılışında T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III birer konuşma yaptı.

“Türkiye ABD’den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip olan ülke konumunda”
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca
Türkiye’nin ABD’den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip olan ülke konumuna yükseldiğini söyleyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Hastanelerimiz burada bir örneğini göreceğimiz “dijital hastane” olma uğraşı veriyor. Süreç burada durmayacak; bir adım sonra “akıllı hastane” olmak için çaba harcayacaklar ve hatta yapay zeka taşıyan sistemler talep edecekler” dedi.
Bu etkinlik vesilesi ile sağlık alanında ülkenin geldiği düzeyi müşahede etmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Bakan Koca, “Geldiğimiz noktayı sayılarla ifade edecek olursak, HIMSS EMRAM kriterlerine göre; Seviye 6 hastane sayımız 174, Seviye 7 yani tam dijital hastane sayımız ise 3’e ulaşmıştır. Ayrıca ilk defa bu yıl başlattığımız bir uygulama ile Seviye 6 olan Ağız ve Diş Sağlığı Hastane sayımız da 7’ye yükselmiştir. Bu başarı hikayemizin artarak gelişeceğine inancım tamdır. Bu vesileyle, tam dijital hastane haline gelen İzmir Tire Hastanemizi, Yozgat Şehir Hastanemizi ve İzmir Ödemiş Hastanemizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Birçok proje ve vizyoner yaklaşımla ülkemiz adına güçlü bir ekosistemi oluşturduk”
Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci
T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ABD işbirliği ile düzenlenen HIMSS’19 Eurasia’da konuşan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, ‘veri’nin önemine değinerek öncelikle veri dilini ortak hale getirmek için standardizasyon ve akreditasyon çalışmaları yaptıklarını ve sektörü daha kapsamlı bir şekilde regüle ettiklerini ifade etti. Veri kullanımında kapsamlı bir proje olan ve dünyada iftiharla anlatılan e-nabız kişisel sağlık platformundan da bahseden Birinci, “Vatandaşa hizmet verirken bürokrasiyi nasıl azaltabiliriz diye düşündük ve e-rapor sistemini kurduk. Birçok proje ve vizyoner yaklaşımla ülkemiz adına güçlü bir ekosistemi oluşturduk. Oluşan büyük veriden gelecek projeksiyonu yapmak için Sina’yi kurduk. Dünyada yapay zeka destekli ilk karar destek sistemini geliştirmekten kıvanç duyuyoruz” diye konuştu. İnovasyonu sadece sektöre ve üniversitelere bırakmayıp dünya trendlerini takip ettiklerini söyleyen Birinci, “Bugün Avrupa Horizon 2020 çerçeve programında birçok projenin koordinatörlüğünü yürüterek ülkemizi temsil ediyoruz. Bugün burada toplanmamıza vesile olan işte bu vizyonun ürünüdür” dedi.

“Türkiye’nin elde ettiği başarı bölge coğrafyada güçlü bir konum sağlıyor”
HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III
HIMSS Eurasia’da konuşan ve HIMSS kapsamında Türkiye ile olağanüstü bir işbirliği kurulduğunu söyleyen HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III ise konuşmasında Türkiye’nin bu alandaki politikalar sayesinde sağladığı dijitalleşme başarısı ile Avrupa düzeyinde erişilmez bir noktaya geldiğini ifade etti. Türkiye’nin sağlıkta gösterdiği performansın diğer ülkeler arasında hızla sıyrılmasına olanak sağladığını ifade eden Harold F. Wolf III, bu başarının Türkiye’ye bölge coğrafyada güçlü bir konum sağladığını söyledi.

HIMSS’19 Eurasia ile ilgili istatistiki bilgiler
• 3140 yerli ve yabancı ziyaretçi
• 72 katılımcı
• 32 ülke
• 215 üst düzey protokol

HIMSS’19 Eurasia’ya uluslararası bakanlıklar düzeyinde katılım oldu
HIMSS’19 Eurasia’da ABD, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Cibuti, Danimarka, Dubai, Endonezya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Hırvatistan, İngiltere, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Küba, Libya, Moritanya, Namibya, Norveç, Özbekistan, Polonya, Singapur, Tunus ve Ürdün olmak üzere 32 ülkeden Bakanlık düzeyinde katılım gerçekleşti.

HIMSS’19 Eurasia etkinlikleri 3 gün boyunca hız kesmedi

• Uluslararası konu ve konuşmacıları ile dikkat çeken konferanslar
• Sağlık sektörünü biraraya getiren ve sektörün nabzını tutan toplantılar
• HIMSS EMRAM Eğitimleri
• İnteraktif platformlar

HIMSS’19 Eurasia zengin konferans içeriği ile dikkat çekti
HIMSS’19 Eurasia konferans içeriği sağlıkta gelecek, dijital sağlık ekosistemi, sağlık bilişimi ve teknolojilerinde globalleşme, sağlıkta yapay zeka, insan merkezli sağlık hizmet sunumunda teknoloji, kişisel veriler ve sibergüvenlik, büyük veri yönetimi, sağlık teknolojilerinde akademisyen ve endüstri araştırmacılar ile Ar-Ge ve işbirlikleri gibi konularla geniş bir yelpazeden ele alındı.

“Dijital Hastane” platformu ilgiyle izlendi
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, konuk Sağlık Bakanları ve beraberindeki heyetin yakından ilgilendiği “Dijital Hastane” platformunda, üç gün boyunca HIMSS EMRAM 7 validasyonu almış hastanelerin dijital konseptlerine ilişkin örnekler uygulamalı olarak katılımcılarla paylaşıldı. Medipol Üniversitesi TTO Direktörü ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse, Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Sürel ve Tire Devlet Hastanesi – HIMSS Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Gürhan Zincircioğlu’nun moderasyonunu üstlendiği “Dijital Hastane” alanı ziyaretçilere hastanelerin dijital süreçlerinde çözümün parçası olan yazılım, donanım, cihaz ve teknolojik ürünlerin kullanımı ve uygulamalarını örnekleri ile tecrübe etme imkanı tanıdı.

EurasiaStart, HIMSS Eurasia’da Start-up’ları yatırımcılarla buluşturdu
Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Adil Mardinoğlu’nun dönem başkanlıklarını yürüttüğü ve geleceğin inşasında sürdürülebilir sağlık endüstrisi için sağlık Start-up’larının gelişimini destekleyen ekosistemin kurulmasını amaçlayan bir hareket olan EurasiaStart, HIMSS’19 Eurasia’da yer alarak sağlık Start-up’larını sektör liderleri, yatırımcılar, danışmanlık firmaları ve kuluçka merkezleri ile bir araya getirdi.

EurasiaStart kapsamında yer alan Start-upların projeleri değerlendirildi
Sağlık Start-up’larını sektör liderleri, yatırımcılar, danışmanlık firmaları ve kuluçka merkezleri ile bir araya getirmeyi ve uluslararası proje teşviklerini geliştirmeyi misyon edinen EurasiaStart, HIMSS’19 Eurasia Start-up alanında yer alan sağlık girişimcilerinin başvuruları sektöre yön veren temsilcilerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.