Özbek – Türk Sağlık İş Forumu Başarıyla Gerçekleşti

Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanındaki iş birliğini geliştirmek üzere düzenlenen ve üç gün boyunca her iki ülke temsilcilerini bir araya getiren Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı, 3-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Özbekistan-Taşkent’te yapıldı. Türk ve Özbek Sağlık Bakanlıklarının koordinasyonu ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi USHAŞ’ın organizasyonu ile gerçekleşen etkinlik, Türkiye tarafından 86 firma, 47 Bakanlık yetkilisi ve protokol, 131 sektör temsilcisi ile Özbekistan tarafından 12 firma, 72 Bakanlık yetkilisi ve protokol, 689 sağlık sektör temsilcisi olmak üzere toplam 1000 civarı katılımla gerçekleşti. B2B görüşmelerinde ise; 56 Özbek, 46 Türk firmanın katılımı ile 392 görüşme kaydedildi.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı’nda yaptığı konuşmada Türk-İslam dünyasının kadim şehirlerinden biri olan Taşkent’te bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sağlık alanında işbirliğinin her iki ülke açısından da stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Toplantılarda İki Ülke Arasındaki İşbirliğini Geliştirmeye Dönük Fırsatlar Konuşuldu
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı kapsamında 6 panel, 2 sektör toplantısı ve 1 değerlendirme toplantısı yapıldı. Türkiye ve Özbekistan arasında yatırım ve işbirliği imkanlarının artırılması amacı ile gerçekleşen Panellerde iki ülkenin sağlık hizmetlerinde yeni açılımlar ile dünyada ve Türkiye’de sağlık turizmi trendleri gündeme taşındı.

Türk Standlarında Sergilenen Ürün ve Teknolojiler Hayli İlgi Gördü
Etkinlik kapsamında Türk ve Özbek firmalar ve STK’lar olmak üzere 43 firmanın standı ile yer aldığı fuar, ziyaretçilerin ilgisini çekti. Türk sağlık sektörünün ürün, hizmet ve teknolojilerinin sergilendiği fuar 900’e yakın ziyaretçi ağırladı.

Dijital Hastane Alanı Göz Doldurdu
Hastanelerin dijital süreçlerinde çözümün parçası olan yazılım, donanım, cihaz ve teknolojik ürünlerin kullanımı ve uygulamalarını görme imkanı sunan Dijital Hastane alanına, ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Dijital Hastane alanında hasta güvenliğini ve kişisel verilerin mahremiyetini önceleyen, sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştırarak hastaya daha iyi ve kaliteli hizmet sunan sistemler paylaşıldı.

Sağlık Alanında 11 Anlaşmaya İmza Atıldı
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu’nda Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shadmanov ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşması imzalandı. Beyanın ardından, Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı.

B2B Görüşmeleri yapıldı
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu kapsamında 56 Özbek ve 46 Türk firma arasında B2B görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde iki ülke sağlık sektöründen uluslararası hasta hizmetleri, sağlık bilişimi, tıbbi cihaz ve ürünler, ilaç ve kozmetik, sağlık yatırımları gibi alanlarda işbirliği ve ticari faaliyet konuları konuşuldu.